26.12.2012Ako nenaletieť realitným maklérom
22.11.2014Obchádzanie realitných kancelárií.
Vyhľadávanie
Podrobné vyhľadávanie
  -     €
  -   m2

Ako nenaletieť realitným maklérom

Kúpa bytu je investícia, ktorú urobíte raz, alebo dvakrát za život. Preto by ste mali byť veľmi opatrní. Poradíme vám, na čo si dať pozor, aby vám neostali oči iba pre plač.

1) Zadovážiť si byt bez makléra, je ako kupovať auto na ceste. Pokiaľ si myslíte, že sa oplatí kúpiť byt na inzerát priamo od majiteľa a ušetriť tak na provízii realitke, môžete na to doplatiť. Môže sa vám totiž stať, že majiteľ, ktorý predáva byt bez makléra, chce zatajiť niečo, na čo by skúsený maklér prišiel. Je to ako kupovať auto na ulici. Ako laici nemusíte odhaliť nejakú hrubú závadu, alebo problémy s vlastníctvom.

2) Na veľkosti realitnej kancelárie nezáleží, tie menšie sú často lepšie. Dobrý realitný maklér by vám mal vždy vedieť poradiť, vedieť o ponúkanej nehnuteľnosti čo najviac a upozorniť na prípadné problémy. Nemusí vždy platiť, že veľká realitka je lepšia – jej makléri sú často neskúsení a tlačení k vysokým výkonom. Budú preto tlačiť aj na vás. Dobrý maklér môže byť a z malej realitky - už preto, že si buduje svoje vlastné meno.

3) Vyžadujte vždy vidieť list vlastníctva
Nemusí ho mať vždy so sebou pri prvej prehliadke, ale dobrý maklér by vám mal aktuálny list vlastníctva dodať ešte večer, alebo na druhý deň. Zistíte tak, či sa na nehnuteľnosť nevzťahuje vecné bremeno (strýko, ktorý má v byte právo na dožitie a pod...) Keď vám maklér výpis odmietne poskytnúť, z kúpy radšej vycúvajte!

4) Žiadajte doklady o tom, že na nehnuteľnosti „nevisia“ žiadne záväzky. Dobrý maklér si musí vždy zistiť a overiť aj tie informácie, ktoré mu majiteľ nepovie. Mal by vedieť, či sa na byt nevzťahuje napríklad predkupné právo (prípadne záložné právo), alebo nestojí na cudzom pozemku. Pokiaľ nemá doklady o tom, že je všetko v poriadku, dobre si kúpu rozmyslite!

5) Pýtajte sa makléra na stav elektrických a plynových rozvodov a aj vek nehnuteľnosti. Dôležitým signálom je pre vás aj to, či maklér napríklad vie, v akom období bol objekt, v ktorom byt kupujete, postavený. Tiež by mal vedieť, v akom stave sú elektrické rozvody – či prešli rekonštrukciou alebo nie. Pokiaľ by ste mali napríklad dodatočne vysekávať káble v starom paneláku, čakajú vás tak ďalšie nemalé investície. A solídny maklér vás na to upozorní. To sa týka aj rozvodov plynu a vody.

6) Žiadajte informácie o type vlastníctva. O byte v družstevnom dome chcite vedieť, či je skutočne v osobnom vlastníctve. V prípade, že je do neho iba prevádzaný, mal by vám maklér ukázať písomný súhlas družstva.

7) Nenechajte sa dohnať k predčasnému podpisu dohody o rezervácii. Naopak, ak viete všetko potrebné a maklér vás už chce kontaktovať s priamym majiteľom a dohodnúť presné podmienky predaja a kúpy nehnuteľnosti, potom je jeho požiadavka na mieste.

8) Dobré nehnuteľnosti sa naozaj predávajú rýchlo. Pokiaľ viete o byte všetko potrebné, zbytočne neváhajte. Kto dlho vyberá, obvykle nakoniec preberie ... No na druhej strane nenechajte na seba tlačiť, aby ste sa okamžite rozhodli. Prezreli ste si byt a krátko na to vám maklér donekonečna otravne vyvoláva, aby ste okamžite podpísali kúpnu zmluvu, pretože byť chce kúpiť veľa ďalších záujemcov? Určite nič nepodpisujte, pokiaľ ste ešte nedostali všetky dôležité informácie!


10) Vyberajte si byt/ nehnuteľnosť podľa svojich skutočných potrieb a možností. Veľa času sebe aj realitnému maklérovi ušetríte tým, keď si vopred zvážite, aký byt vlastne skutočne potrebujete. Či si vystačíte s garsónkou, alebo v budúcnosti plánujte napríklad rodinu a budete teda potrebovať byt väčší. Rovnako si vopred ujasnite, koľko peňazí reálne môžete do bytu investovať. Podľa toho sa potom odvíja aj ponuka realitného makléra. Požiadavka typu „chcem pekný byt v centre, musí tam byť ale ticho, za bránkou záhrada asi 1 000 metrov štvorcových, pod domom garáž… a malo by to stáť tak do 85 000 €,“ tak takú vám splní iba kúzelník alebo zlatá rybka. Dobrý maklér vás však tiež neodmietne – zdvorilo vám odpovie, že taký byt bohužiaľ nemá momentálne k dispozícii a za vaše peniaze vám ponúkne reálnejšiu nehnuteľnosť.

Informácie zverejňila webová stránka, foto: http://blesk.cz, Jaroslav Volný